Päivää ennen kuin toinen edullisempi ilmoittautumisporras umpeutuu (28.2) on ilmoittautujia kunto- ja perhesarjat mukaanlukien jo yli 700.
Fin5 2020 Kuusamo-Posio Suunnistusviikon pääsihteeri Seppo Linjakumpu on tyytyväinen järjestelyjen tilanteeseen:
– Tavoittelemme 2000 kilpasarjan suunnistajaa ja 500 kuntosuunnistajaa, joten ihan aikataulussa ollaan.
Vuonna 2014 Kuusamon Fin5-Suunnistusviikolle osallistui 4500 suunnistajaa. Silloin samana vuonna ei Suomessa toista suunnistusviikkoa järjestetty ollenkaan.
– Nyt olemme osallistujamäärissä realistisempia sen takia, koska Kainuun Rastiviikko suunnistetaan viikkoa aikaisemmin Suomussalmella.
Pohjoisen suunnistuskentässä tapahtuu ensi kesänä melkoisesti sillä myös Jukolan ja Venlojen viestit suunnistetaan pohjoisessa, Rovaniemellä Napapiiri-Jukolan tunnuksen alla.
– Teemme Napapiiri-Jukolan ja Kainuun Rastiviikon kanssa yhteistyötä muun muassa markkinoinnin, materiaalien ja henkilöstön kanssa, Linjakumpu kertoo hienosta yhteistyöstä.
Ilmoittautua mukaan voi täältä Irma-palvelun kautta